Nowinki z życia szkoły!

Spotkania z udziałem członków Gryfickiego Koła Sybiraków


W ramach obchodów ,, Dnia Sybiraka” odbyły się spotkania z udziałem członków Gryfickiego Koła Sybiraków. W spotkaniach uczestniczyli: Pani Jadwiga Milczarczyk, Pani Wanda Stacewicz, Pan Albin Kułeczko i Pan Edward Nowak.
Z ogromnym wzruszeniem, goście opowiadali o doświadczeniach lat wojennych. Wysłuchaliśmy niecodziennych wspomnień z pobytu na Syberii i na stepach Kazachstanu. Ze łzami w oczach nasi prelegenci opowiadali o wielotygodniowej podróży na zesłanie, ciężkich warunkach bytowych, głodzie, chorobach, katorżniczej pracy, wszechobecnym strachu o własne życie i najbliższych. Wśród nielicznych pamiątek, Sybiracy przynieśli buty wykonane z łyka, oraz zdjęcia przedstawiające małe dzieci w ubrankach wykonanych z wełny mozolnie zbieranej na krzewach i trawach porastających stepy Kazachstanu.
Zastanawiamy się często, skąd u starszych ludzi tak duży szacunek dla chleba? Otóż , kto zaznał głodu, ten nachyli się nad każdą okruszyną…… Historie, których wysłuchaliśmy, są dla nas cenną lekcją człowieczeństwa, patriotyzmu i niezłomnej odwagi.
Dodane 28.02.16 przez admin

Powered by CuteNews