Nowinki z życia szkoły!

DZIEŃ DAWCY SZPIKU

14 marca 2019 roku NA SALI GIMNASTYCZNEJ od godz. 9:00 do godz. 15:00 w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku w ramach akcji Zachodniopomorska #KOMÓRKOMANIA organizowanej przez Fundację DKMS.
Akcja ta polega na rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i jest skierowana do osób w przedziale wiekowym między 18 a 55 rokiem życia.
Rejestracja w bazie Dawców to bezinteresowny gest, który często jest ostatnią szansą na życie Pacjenta cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.
Na szczęście KAŻDY MOŻE TEŻ POMÓC
Dla wielu chorychjedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych.
Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wziąć udział w zorganizowanej w szkole akcji , wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.
Zapraszamy wszystkich do nas 14 marca 2019r. kierując się znanym hasłem
POMOŻESZ BO MOŻESZ
Osoba do kontaktu: Dorota Faerber - koordynator akcji.
Dodane 25.02.19 przez admin

Powered by CuteNews

Przekaż 1% podatku swojej szkole

Pobierz bezpłatny program PIT PROJEKT 2014!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl

Od 2009 r. Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach jest partnerem Stowarzyszenia Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła". Dzięki współpracy w pozyskiwaniu 1% otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła" następujące wsparcie w postaci dotacji w latach: 2010 r. - 1569,00 zł, 2012 r. - 5900,00 zł, 2014 r. - 5200,00 zł. Uzyskane środki z dotacji przeznaczono na zakup sprzętu komputerowego (zakupiono 11 komputerów). W wyniku tych działań doposażone zostały pracownie komputerowe w szkole.